Wymogi Prawne
Aby rozpocząć szkolenie na kat.B prawa jazdy należy:
– posiadać PKK (profil Kandydata na kierowcę)
Zapisując się na kurs prawa jazdy, trzeba złożyć dokumenty w wydziale komunikacji w starostwie powiatowym, tam zostanie założony profil kursanta PKK. W starostwie dokładnie sprawdzane są dokumenty, mogą one być cofnięte z różnych powodów, np. stary druk, który obowiązywał do września 2014 r. lub brak uprawnień lekarza do wystawienia orzeczenia itp. Sprawdzane jest także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) czy ubiegający się o prawo jazdy nie ma zakazu prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd. Zakaz taki, co oczywiste, uniemożliwia zrobienie prawa jazdy w okresie obowiązywania.
Jeżeli nie mamy miejsca zamieszkania w naszym kraju musimy udokumentować, przebywanie na ternie Polski przez co najmniej 185 dni w roku w każdym roku kalendarzowym np. ze względu na więzi osobiste lub zawodowe. Nie złożenie takiego oświadczenia podpisanego w urzędzie miasta dyskwalifikuje nas jako kandydatów do egzaminu na prawo jazdy w Polsce.
– posiadać stan zdrowia pozwalający na kierowanie pojazdem
Nie ma górnej granicy wieku, do którego możemy się starać o prawo jazdy. Elementem weryfikującym możliwości kierowania pojazdem może być opinia lekarska, wymagana od wszystkich chcących zapisać się na kurs prawa jazdy. W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, w zakresie
1) narządu wzroku;
2) narządu słuchu i równowagi;
3) układu ruchu;
4) układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
5) układu nerwowego, w tym padaczki;
6) czynności nerek;
7) cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
8) stanu psychicznego;
9) objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
10) objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
11) stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
12) innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami
W przypadku stwierdzenia wady wzroku, która może być istotna przy prowadzeniu pojazdu, lekarz wpisuje to do orzeczenia. Informacja taka nie dyskwalifikuje, ale będzie zaznaczona w prawie jazdy. W niektórych przypadkach oprócz opinii lekarza, wymagana jest również pozytywna opinia psychologa.
– mieć ukończone 18 lat lub posiadanie zgody rodziców/opiekunów, jeśli dana osoba nie ukończyła 18 lat (kandydat na kierowcę może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności)”
Kurs można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia, natomiast przystąpić do egzaminu po ukończeniu 14 lat. Przed uzyskaniem pełnoletności wymagana zgoda opiekuna prawnego. Należy poddać badaniom lekarskim oraz uzyskać PKK, tj. profil kandydata na kierowcę.
kategoria AM uprawnia do kierowania :
– motorowerem,
– czterokołowcem lekkim;
Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Egzamin praktyczny będzie polegał na: omówieniu stanu technicznego motoroweru, sprawdzeniu oświetlenia i naciągu łańcucha (jeżeli występuje), przemieszczeniu motoroweru oraz wykonaniu:
– slalomu wolnego (jazda po łukach w kształcie cyfry 8 oraz między 5 bramkami na placu manewrowym<
– slalomu szybkiego (min. 30 km/h) na drugim lub trzecim biegu
– ruszaniu na wzniesieniu
– hamowaniu awaryjnym
– przejazdu wyznaczoną trasą egzaminacyjną.